Dáka címer
Dáka
Községi Könyvtár (Könyvtári, Információs és Közösségi Hely)
Könyvtár épülete
Dáka Községi Könyvtár
Dáka Községi Könyvtár
Dáka Községi Könyvtár
Elérhetőség

Postai cím: 8592 Dáka, Dózsa György u. 86.

Telefon: 06-89/340-010

E-mail: schreckkrisztina@gmail.com

Könyvtáros neve: Schreck Krisztina

Weboldal: https://www.facebook.com/K%C3%B6zs%C3%A9gi-K%C3%B6nyvt%C3%A1r-D%C3%A1ka-100833991605148/

Nyitva tartás

Hétfő: 16.00-19.00

Szombat: 16.00-19.00 

Keresés a katalógusban

Könyvtár szolgáltatásai
  • kölcsönzés
  • helybenhasználat
  • információszolgáltatás
  • helyismereti gyűjtemény
  • internethasználat
  • rendezvények
  • könyvtárközi kölcsönzés  
Előfizetett folyóiratok
Könyvajánló

Éjszakai műszak

Nora Roberts: Éjszakai műszak - A Hold árnyéka

Egy éjszakai rádióműsor lemezlovasa Cilla O'Roarke, aki bársonyos, érzéki hangjával megigézi a hallgatókat. Az egyik adásban halálos fenyegetést kap. Boyd Fletcher nyomozó ezután egy percre sem tágít a lány mellől, ami egyikükre nézve sem veszélytelen...

Könyvtár épülete
A község története

Dáka község Pápától 7 km-re délnyugatra a Pápa-Devecseri sík kistájban helyezkedik el. Nevének eredetéről 2 változatot is említenek. Egyik szerint a honfoglalás előtt szláv település volt Daleko néven, másik szerint egykori birtokosáról a Dálka családról kapta nevét.Már a bronzkorban is lakott hely volt. Ezt bizonyítják az előkerült régészeti leletek, amelyek jelenleg a pápai Esterházy múzeumban láthatók. Az első írásos források 1320-ban Dalka néven említik, 1626-ban pedig már Dákának hívják. A XIV. században a Hathalmy család volt a birtokosa, majd a XVII. században a Bottka családé lett. A török időkben elpusztult, az 1700-as évektől a Nádasdyak, Festeticsek birtokolják, 1858-ban pedig gróf Batthyány Lajos özvegye vette meg. A település évszázadok óta mezőgazdasági jellegű, ennek hagyományát ma is őrzik. A sokáig egyutcás településen a XX. század elején csaknem 1000 volt a lakosság száma.

 

 Nevezetes épületek, helyek, emlékek:

 

-  Nádasdy kastély, mely országos műemléki védelem alatt áll. Az épületről az első írásos emlékek 1800-ból valók, később ezt az épületrészt bővíttette, korszerűsíttette ifjú Nádasdy Tamás s a kastély 1820-ban nyerte el ma is látható formáját. A Nádasdyak után a Festeticsek birtokához tartozott, majd 1858-ban vásárolta meg a svájci emigrációból hazatért özv. Batthyány Lajosné. A grófné emlékszobát alakíttatott ki a mártírhalált halt miniszterelnök emlékére. A kastélyt 1942-ben Veszprém Vármegye vette meg és az épületben 1949-ben nyílt meg a szociális otthon. A községben létrejött Szülőföld Baráti Kör kezdeményezésére     1989-ben helyeztek el emléktáblát a Batthyány grófi család tiszteletére.

Nádasdy kastély

 

- Batthyány emlékszoba a kastély épületében található. Dokumentumok, képek őrzik az egykori miniszterelnök özvegyének és gyermekeinek Dákához kapcsoló emlékeit.

- Római katolikus templom. A Batthyányiak építtették a XIX. század második felében a klasszicista és romantikus stílusú kápolna méretű templomot. Főoltára  XVIII. századból való, szépen kidolgozott, dúsan faragott, aranyozott famunka, oltárlépe a Szent Kereszt felmagasztalását ábrázolja. A szentély falán özvegy gróf Batthyány Lajosné és gr. Zichy Károly címerképei láthatók.

- Református templom. 1798-ban épült. Az ekkor még torony nélküli épülethez 1838-ban építették a tornyot a hosszoldal elé. A vaskos építmény legfelső szintjén XIX. századi ingás órák találhatók.

- Millenniumi emlékpark. Itt található az I. és II. világháborús emlékmű, a Batthyány emlékmű, a tanítók emlékfája és a millennium tiszteletére 2000-ben felavatott emlékoszlop pár.

 

Eseménynaptár

Mesteri Balázs: Cseppben a világ fotókiállítás (2023)

Víg Balázs mesemondó interaktív előadása (2023)

Con Spirito Quartet előadás (2023)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Könyvtár története

A falu Nagyalásony felőli szélén helyezkedik el a kultúrház épülete, melyben megtalálható a községi könyvtár, mely már az 1930-as évekre visszavezethető Páhány János dákai tanító vezetésével működött. A könyvtár 2011. december 1-jétől csatlakozott a Jókai Mór Városi Könyvtár mozgókönyvtári rendszeréhez, majd 2013-tól a veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár együttműködésével vált Könyvtári, Információs és Közösségi Hellyé.

A Művelődési ház épület hátsó részében található a könyvtár. A könyvtártábla az utcafronton, jól látható helyen helyezkedik el. Az ajtón jól olvasható a fóliázott nyitva tartási felirat. Az épület hátsó részének bejárati ajtaján keresztül balra fordulva a könyvtár helyiségébe jutunk.  A könyvtár kialakítása barátságos, a berendezések megfelelőek.  Az állomány raktári rendben kialakított, betűcédulák segítik a tájékozódást.

A könyvtárban 2 számítógép található. Az egyik számítógépet a könyvtáros használja, a másik számítógép nyilvános.

A könyvtáros Schreck Krisztina vezeti a könyvtárat.