Bakonyjákó címere
Bakonyjákó
Községi Könyvtár (Könyvtári, Információs és Közösségi Hely)
Könyvtár épülete
Bakonyjákó Községi Könyvtár
Bakonyjákó Községi Könyvtár
Bakonyjákó Községi Könyvtár
Bakonyjákó Községi Könyvtár
Elérhetőség

Postai cím: 8581 Bakonyjákó, Rákóczi u. 26.
Telefon: 0630/9869577
E-mail: busch.zsuzsanna@gmail.com
Könyvtáros neve: Handlné Busch Zsuzsanna

 

Nyitva tartás

K: 15.00-18.00

 

Keresés a katalógusban

Könyvtár szolgáltatásai
  • kölcsönzés
  • helybenhasználat
  • információszolgáltatás
  • helyismereti gyűjtemény
  • internethasználat
  • rendezvények
  • könyvtárközi kölcsönzés
Előfizetett folyóiratok
Könyvajánló

A pánik évei

A pánik évei - Akarok-e gyereket?

A pánik évei: a kamaszkor és a változókor közötti időszak; a személyes válság, a számvetés és a változtatás ideje; talány, átváltozás, lehetőség. A pánik évei alatt egy nő minden egyes döntését egy biológiai hátterű égető kérdés befolyásolja, mégpedig az, hogy vállaljon-e gyereket vagy sem. Hogyan lehet józannak maradni ebben az őrjítő időszakban? Honnan tudjuk, kik vagyunk, és mit akarunk az élettől? Honnan tudjuk, jól döntünk-e? Nell Frizzell nyers, humoros és megnyerően őszinte. Miközben elárulja, hogy mivel teltek számára a pánik évei, egyfelől együttérzőn átkarolja sorstársai vállát, másfelől kezdeményezi, hogy végre szó essék bizonyos dolgokról. Mindenki érintett: nők, férfiak, anyák, gyerekek, partnerek, barátok, munkatársak. Ideje némi őszinteségnek.

"A gyermekkorral, a kamaszkorral, a változókorral vagy az életközépi válsággal ellentétben nincs elterjedt elnevezése annak az idő, hormonok, társadalmi nyomás és anyai sóvárgás szülte viharnak, amely a húszas éveik végén, harmincas éveik elején egy gyorsvonat sebességével érkezik meg a nők életébe. Nincs rá orvosi szakkifejezés vagy német összetett szó, sem latin, arab, netán francia. Az asztrológia ugyan utal a Szaturnusz visszatértének hétéves ciklusaira, de ez a ködös kifejezés keveset ad vissza abból, milyen mértékű és jellegű helytállást követel meg, mennyi vérrel és könnyel jár az út és a változás, amelyet magamon és a környezetemben tapasztaltam. Amikor az ember átéli, úgy érzi, lehetetlen döntések hálójából próbál kikecmeregni: dönteni kell állásról, pénzről, szerelemről, lakhelyről, fogamzásgátlásról és elköteleződésről - és ezek a döntések mind egymásból következnek és visszafordíthatatlanok."

Könyvtár épülete
A község története

A falu Pápától 17 km-re délkeletre, a Bittva-patak völgyében, a Bakony ölelésében fekszik.

A község elnevezése a Ják, Jákob keresztnévből származik. Az első írásos adatok 1351-ben említik a döbröntei várhoz tartozó Hymfi-birtokot, mint Jakótelke nevű vadásztelepülést. A 16. század elején az Esegvári család birtokolta. 1545 és 1750 között teljesen elnéptelenedett, majd a 18. század közepén kezdett újra benépesülni, ekkor a Vajda család telepített római katolikus németeket a faluba. Favágással, sertéstartással és juhtenyésztéssel foglalkozó zsellércsaládok költöztek ide, majd Svájcból és Csehországból érkeztek telepesek, ezután fokozatosan magyar családok is letelepedtek. A lakosság 1806-ban elérte az 1000 főt. 1908-ig a település neve Jákó volt. A 20. században lakosainak száma jelentősen csökkent, ez egyrészt a század elején az amerikai kivándorlás, másrészt az 1948-as kitelepítés következménye, amikor a 305 német családból 243-at telepítettek ki.
Határában több középkori település volt: Jári (Járiföld), Arda (Iharkút közelében Somogyi birtok volt).
A tájra utaló Bakony előtagnak 1908-tól van megkülönböztető szerepe. A Bakony elnevezés a helykutatók szerint a régi német „Bocon”, a mai Buchen szóra vezethető vissza, amely bükkfát jelent. A vidék túlnyomó részben bükkerdővel borított. A bükkfát a fuldai német bencések hozták hazánkba 1000 körül és főleg ezen a vidéken terjesztették el. Azóta nevezték el a vidéket Bocon-Buchen-Bakonynak, amely magyarul bükkösnek felel meg.

Népessége 630 fő (2015. jan. 1.). (1910-es népszámláláskor 1833 lakosa volt.)

Területe 47,18 km².

 

 Nevezetes épületek, helyek, emlékek:

 - II. világháborús emlékmű

 - Kitelepítettek emlékműve

 - 1848-as emlékmű

 - Szentháromság római katolikus templom. A Somogyi család építtette (1806-1811). Késő barokk stílusú.

Bakonyjákó Római Katolikus Plébánia

- Római katolikus plébánia. A plébánia épülete 1775-ben épült barokk stílusban. 1781-től működik plébániaként. Négy szoba található benne: plébánosi, kápláni, házvezetőnői és egy étkező. Az épület a kornak és a bakonyi tájegységnek megfelelő elrendezés szerint készült (középen a konyhával).

- Református imaházzal rendelkezik a helyi református felekezet. Az imaház előtt harangláb áll.

Bakonyjákó imaház haranggal

- Falumúzeum: A bakonyi népi építészet egyik jellegzetes épülete a falumúzeum. A hosszú, egy vagy két szobás házak (mint ez a ház) jellegzetes fejlődésen mentek keresztül. A falumúzeumban a tisztaszoba és a konyha került berendezésre régi bútorokkal, tárgyakkal, eszközökkel.

Bakonyjákó falumúzeum

- Malmok: Bakonyjákón a Bittva patak és a Köves patak vízhozama lehetővé tette a malmok létesítését. Több lisztes malom épült településünkön, melyekről nagyon kevés adat, ill. egyéb emlék maradt fenn. Az erdők biztosították a malom építéséhez szükséges faanyagot. A 18. század második felétől már 3, majd az 1830-as felmérés adatai szerint már 5 malom (egyik a Köves patakon) működött Jákón és környékén. A Bittva patakon a vízfolyás felső részétől indulva az első malom a Csuzi malom volt. Utoljára Scheller Mátyás (1897-1977) és felesége, Heszler Rozália (1899-1986) üzemeltették. A malom egyik fala épségben megmaradt, ma a Forrás Vendégház teraszának oldalfalát alkotja.

 

Az általános iskolai oktatás, nevelés feladat 2013. január 01-i dátummal az állam hatáskörébe került. A bakonyjákói általános iskolás korú gyermekeket a városlődi Német Nemzetiségi Általános Iskola , mint körzeti iskola fogadja. A gyermekek utazása iskolabusszal és pedagógus felügyelettel biztosított. Bakonyjákón óvoda jelenleg is működik, stabil, 25 fős gyereklétszámmal. A Bakonyjákói Óvoda az Adászteveli Óvoda Tagóvodája

Faluházunkban található a 2003 októberében alakult Bakonyjákói Nyugdíjas Klub. Itt a község társaságra vágyó aktív nyugdíjasai találkoznak kéthetente szerdánként.

Szintén a faluházunk kihasználtságát növelik a Bakonyjákói Ifjúsági Tánccsoport heti rendszerességgel itt megtartásra kerülő próbáival.Valamint itt tartja rendszeres próbáit a Bakonyjákói Nefelejcs Vegyeskar.

 

A falut körül ölelő festői környezet, a túraútvonalak, látnivalók, rendezvények remek kikapcsolódást ígérnek az ide látogatóknak. Több civilszervezet gondoskodik a hagyományok ápolásáról, programok szervezéséről, a lakosok összefogásáról.

http://bakonyjako.kornyeke.hu/latnivalok-programok

A falu ideális kiindulópontja a bakonyi gyalogos és kerékpár túráknak. A faluban lovaglási, túralovaglási, hintózási, kocsikázási lehetőség adott.

Eseménynaptár

RépaRetekMogyoró (2023)

Tarisznyások zenekar (2023)

SK Társulat előadása (2023)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Könyvtár története

Az Eötvös Károly Megyei Könyvtár 2012. decemberében kötött megállapodást a könyvtárellátási szolgáltatás nyújtásáról és igénybevételéről Bakonyjákó Község Önkormányzatával. A község könyvtára a falu közepén lévő óvodaudvarban várja az érdeklődőket, olvasókat. 2014 végén felújításba kezdtek a könyvtárban: nyílászárócsere, belső felújítás, mosdó újítása. A könyvtártábla az utcafronton, jól látható helyen helyezkedik el.  A könyvtár kialakítása barátságos, a berendezések megfelelőek, kézműves foglalkozások utáni tárgyak, díszek teszik színesebbé a könyvtárat. Külön polc áll rendelkezésre az újságoknak, folyóiratoknak és a hangdokumentumoknak (DVD filmek, CD lemezek, hangoskönyv). A könyvtárban 2 számítógép és egy laptop található. Az egyik számítógépet a könyvtáros használja, a többi gép nyilvános. A könyvtáros Kungl-Máté Alexandra.